전주서곡초등학교 로고이미지

늘봄프로그램 지도안

RSS 페이스북 공유하기 트위터 공유하기 카카오톡 공유하기 카카오스토리 공유하기 네이버밴드 공유하기 프린트하기
2017. 5월 지도 계획안
분류
작성자 박은경 등록일 17.04.19 조회수 162

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201751

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 3

차시

1

학습 목표

그림과 챈트, 애니메이션으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴을 갖는 단어들을 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

51

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Flash

Cards

전개

*objectives:

-Learn and practice the short vowel a sound.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

52

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

월 일

()요일

도입

*Buddha's Birthday

5

Flash

Cards

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

54

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Review

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

월 일

()요일

도입

*Children's Day

5

 

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201752

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 3

차시

1

학습 목표

그림과 챈트, 애니메이션으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴을 갖는 단어들을 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

58

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Flash

Cards

전개

*objectives:

- Learn and practice the short vowel a sound.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

59

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Work Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

510

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Unit1 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

511

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

512

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit1 Student Book

-Learn the twelve words that start with the target letters.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201753

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 3

차시

1

학습 목표

그림과 챈트, 애니메이션으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴을 갖는 단어들을 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

515

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Flash

Cards

전개

*Unit2 Student Book

Objectives: Learn and practice the short vowel i sound.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

5

 

516

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit2 Work Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

517

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Unit2 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Closing - Wrap up

5

 

518

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

519

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit2 Student Book-Learn the twelve words that start with the target letters.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201754

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 3

차시

1

학습 목표

그림과 챈트, 애니메이션으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴을 갖는 단어들을 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

522

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

Objectives - Learn and practice the short vowel o and u sound.

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

523

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit3 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

524

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

525

()요일

도입

*Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit3 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

526

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book- Learn the twelve words that start with the target letters.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201755

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 3

차시

1

학습 목표

그림과 챈트, 애니메이션으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴을 갖는 단어들을 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

529

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student Book objectives:

- Learn and practice the short vowel e sound.

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

530

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit4 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

531

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

 

전개

*

30

 

정리

*

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201751

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

How Are You?

차시

2

학습 목표

다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

51

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit1 Student Book

Key Expressions: A: How are you? B: I’m fine. A: This is my uncle. B: Nice to meet you. C: Nice to meet you, too.

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

52

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Wordbook

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

월 일

()요일

도입

*Buddha's Birthday

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

54

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Wordbook

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

월 일

()요일

도입

*Children's Day

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201752

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

How Are You?

차시

2

학습 목표

다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

58

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit1 Student Book

Key Expressions: A: How are you? B: I’m fine. A: This is my uncle. B: Nice to meet you. C: Nice to meet you, too.

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

59

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Wordbook

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

510

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

511

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Workbook

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

512

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Student book

At the end of the lesson, students should be able to greet and introduce each other.

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201753

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

How Are You?

차시

2

학습 목표

다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

515

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit2 Student book

Key Expressions: A: Who is he? B: He is my teacher. A: Who are they? B: They are my cousins.

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

516

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit2 Wordbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

517

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

518

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit2 Workbook

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

519

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student book

At the end of the lesson, students should be able to ask and answer who it is.

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201754

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

How Are You?

차시

2

학습 목표

다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

522

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

Key Expressions: A: How old are you? B: I’m six years old.

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

523

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit3 Word book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lesson

5

 

524

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

525

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit3 Work book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lesson

5

 

526

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201755

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

How Are You?

차시

2

학습 목표

다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

529

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student book

Key Expressions: I can study. I can’t sleep.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

530

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit4 Wordbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

531

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

 

전개

*

30

 

정리

*

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201751

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Neighborhood Helpers

차시

3

학습 목표

하나의 주제를 Fiction으로 재미있게 읽고, Nonfiction으로 개념을 정리한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

51

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit5 Student book

Key Words: animal doctor, firefighter, clerk, crossing guard, teacher, baker

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

52

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Grammar-인칭대명사 + Be동사

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

월 일

()요일

도입

*Buddha's Birthday

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

54

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit5 Student book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

월 일

()요일

도입

*Children's Day

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201752

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Neighborhood Helpers

차시

3

학습 목표

하나의 주제를 Fiction으로 재미있게 읽고, Nonfiction으로 개념을 정리한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

58

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit5 Student book

Key Words: animal doctor, firefighter, clerk, crossing guard, teacher, baker

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

59

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Grammar-인칭대명사 + Be동사

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

510

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit5 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

511

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit5 Student book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

512

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit6 Student book Key Patterns: Dad says it's clean up day. / Everyone likes a clean park. / Jack cleans your room for a week!

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201753

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Neighborhood Helpers

차시

3

학습 목표

하나의 주제를 Fiction으로 재미있게 읽고, Nonfiction으로 개념을 정리한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

515

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit6 Student book

Key Words: park, clean, litter, paint, tree house, present

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

516

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Grammar-인칭대명사 + Be동사

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

517

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

518

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit7 Student Book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

519

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201754

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Neighborhood Helpers

차시

3

학습 목표

하나의 주제를 Fiction으로 재미있게 읽고, Nonfiction으로 개념을 정리한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

522

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit8 Student book

Key Patterns: I like living in my community. / I buy toys for my sister. / How is your community?

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

523

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Grammar-지시대명사

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

524

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit8 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

525

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit8 Student book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

526

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit9 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201755

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Neighborhood Helpers

차시

3

학습 목표

하나의 주제를 Fiction으로 재미있게 읽고, Nonfiction으로 개념을 정리한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

529

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit9 Student book Key Patterns: Snow-white seals are all around him. / They all look like him. / How did you find me?

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

530

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Grammar-지시대명사

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

531

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit9 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201751

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's in the space?

차시

4

학습 목표

Project(Writing&Speaking)수업으로 말하기, 쓰기학습의 기초를 다지고 창의적인

 

자기표현 학습활동이 시작된다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

51

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Ch.1 Student Book

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

52

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar-Preposition

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

월 일

()요일

도입

*Buddha's Birthday

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

54

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.1 Story Book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

월 일

()요일

도입

*Children's Day

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201752

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's in the space?

차시

4

학습 목표

Project(Writing&Speaking)수업으로 말하기, 쓰기학습의 기초를 다지고 창의적인

 

자기표현 학습활동이 시작된다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

58

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Ch.1 Story Book & Student Book

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

59

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar-Preposition

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

510

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.1 Story Book & Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

511

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.1 Story Book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

512

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.2 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201753

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's in the space?

차시

4

학습 목표

Project(Writing&Speaking)수업으로 말하기, 쓰기학습의 기초를 다지고 창의적인

 

자기표현 학습활동이 시작된다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

515

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Ch.2 Story book & Student book

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

516

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar-의문문

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

517

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.2 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

518

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Ch.2 Story book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

519

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.3 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201754

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's in the space?

차시

4

학습 목표

Project(Writing&Speaking)수업으로 말하기, 쓰기학습의 기초를 다지고 창의적인

 

자기표현 학습활동이 시작된다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

522

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Ch.3 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

523

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Grammar-의문문

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

524

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.3 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

525

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Ch.3 Story book Reading

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

526

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.4 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201755

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's in the space?

차시

4

학습 목표

Project(Writing&Speaking)수업으로 말하기, 쓰기학습의 기초를 다지고 창의적인

 

자기표현 학습활동이 시작된다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

529

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Ch.4 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

530

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Grammar-대명사

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

531

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Ch.4 Story book & Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

이전글 2017년 3월 지도계획
다음글 4월 지도계획(2017)