전주서곡초등학교 로고이미지

늘봄프로그램 지도안

RSS 페이스북 공유하기 트위터 공유하기 카카오톡 공유하기 카카오스토리 공유하기 네이버밴드 공유하기 프린트하기
2017. 3월 지도 계획안
분류
작성자 박은경 등록일 17.03.21 조회수 163

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201731

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Alphabet Letters& Sounds(Aa-Pp)

차시

1

학습 목표

그림과 Chant, Animation으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴의

음가를 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

5

Flash

Cards

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

 

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

31

()요일

도입

*Independence Movement Day of March 1st.

5

Flash

Cards

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

32

()요일

도입

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Make student's English name-with name Cards

*Explain our classroom rules

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

33

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Introduce -Jazz and Angelina and new students

*Icebreaker -Activity

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201732

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Alphabet Letters& Sounds(Aa-Pp)

차시

1

학습 목표

그림과 Chant, Animation으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴의

음가를 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

36

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Unit1 objectives:

- Learn and practice the target letter Aa, Bb, Cc, and Dd and their sounds.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

5

 

37

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 objectives:

- Learn the sounds of the twelve words that start with the target letters.

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

38

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Unit1 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Closing - Wrap up

5

 

39

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Review

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

310

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit1 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201733

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Alphabet Letters& Sounds(Aa-Pp)

차시

1

학습 목표

그림과 Chant, Animation으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴의

음가를 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

313

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*objectives:

- Learn and practice the target letter Ee, Ff, Gg, and Hh and their sounds.

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

314

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit2 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

315

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 - Learn the sounds of the twelve words that start with the target letters.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

316

()요일

도입

*Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit2 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

317

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201734

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Alphabet Letters& Sounds(Aa-Pp)

차시

1

학습 목표

그림과 Chant, Animation으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴의

음가를 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

320

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*objectives:

- Learn and practice the target letter Ii, Jj, Kk, and Ll and their sounds.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

321

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit3 WorkBook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

322

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 - Learn the sounds of the twelve words that start with the target letters.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

323

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit3 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

324

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201735

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Alphabet Letters& Sounds(Aa-Pp)

차시

1

학습 목표

그림과 Chant, Animation으로 알파벳 대소문자 및 다양한 철자그룹 패턴의

음가를 학습한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

327

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*objectives:

- Learn and practice the target letter Mm, Nn, Oo, and Pp and their sounds.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

328

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit4 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

329

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 - Learn the sounds of the twelve words that start with the target letters.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

330

()요일

도입

*Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit4 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

331

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201731

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's your name?

차시

2

학습 목표

재미있는 동화로 배우는 회화 학습으로 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

 

 

전개

*

 

 

정리

*

 

 

월 일

()요일

도입

*

5

 

전개

*

30

 

정리

*

*

5

 

31

()요일

도입

*Independence Movement Day of March 1st.

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

32

()요일

도입

*

5

 

전개

*Level Test for their New Learn Books

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

33

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*IceBreaker-Activity

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201732

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's your name?

차시

2

학습 목표

재미있는 동화로 배우는 회화 학습으로 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

36

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

 

 

전개

*Unit1 Student Book

Key Expreissions: A: What’s your name?

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

37

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Words Book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

38

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

39

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit1 Workbook

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

310

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Student Book

At the end of the lesson, students should be able to ask someone’s name and introduce themselves.

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201733

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's your name?

차시

2

학습 목표

재미있는 동화로 배우는 회화 학습으로 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

313

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit 2 Student Book

Key Expressions: A: What is that? B: It’s a boat.

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

314

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit 2 Word Book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lesson

5

 

315

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

316

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit2 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lesson

5

 

317

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student book

At the end of the lesson, students should be able to ask and answer the names of the things.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201734

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's your name?

차시

2

학습 목표

재미있는 동화로 배우는 회화 학습으로 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

320

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

Key Expressions: A: What are those? B: They are ants.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

321

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit3 Word book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

322

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

323

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit3 Workbook

30

 

정리

*Greeting at the end

5

 

324

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

At the end of the lesson, students should be able to ask and answer the names of insects and birds.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201735

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

What's your name?

차시

2

학습 목표

재미있는 동화로 배우는 회화 학습으로 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

327

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student Book

Key Expressions: Open the door. Don’t open the door.

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

328

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Unit4 Word Book

30

 

정리

*Closing - Wrap up

5

 

329

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

330

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit4 Work book

30

 

정리

*Greeting at the end

5

 

331

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Studnet book

At the end of the lesson, students should be able to use imperatives.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201731

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

May I Speak to Emily?

차시

3

학습 목표

만화로 배우는 생활 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

 

 

전개

*

 

 

정리

*

*

 

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

31

()요일

도입

*Independence Movement Day of March 1st.

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

32

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Level Test for their New Learn Books

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

33

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*IceBreaker-Activity

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201732

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

May I Speak to Emily?

차시

3

학습 목표

만화로 배우는 생활 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

36

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

 

 

전개

*Unit1 Student Book

Key Expressions: A: May I speak to Emily? B: Speaking. Who’s calling, please? A: This is Amy speaking.

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

37

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Word book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

38

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

39

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

310

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Student Book

Students learn how to talk to a person over the phone.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201733

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

May I Speak to Emily?

차시

3

학습 목표

만화로 배우는 생활 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

313

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student Book

Key Expressions: A: Is this yours? B: Yes, it is. It’s mine. / No, it isn’t. It’s hers.

30

Flash

Cards

정리

*Closing- Wrap up

*Greeting at the end

5

 

314

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Word book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

315

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

316

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

5

 

317

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student Book

Students talk about whom objects belong to.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201734

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

May I Speak to Emily?

차시

3

학습 목표

만화로 배우는 생활 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

320

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

Key Expressions: A: Where are you going? B: I’m going to the gym.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

321

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Words book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

322

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

323

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Work book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

324

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

Students can talk about a destination.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201735

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

May I Speak to Emily?

차시

3

학습 목표

만화로 배우는 생활 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

327

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student Book

Key Expressions: A: What’s wrong? B: My head hurts. A: That’s too bad.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

328

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Word book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

329

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

330

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Work book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

331

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student Book -Students can talk about sickness and some simple symptoms on their bodies

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201731

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

At the Travel Agent

차시

4

학습 목표

가족여행 만화로 배우는 상황 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

 

 

전개

*

 

 

정리

*

 

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

 

5

 

31

()요일

도입

*Independence Movement Day of March 1st.

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

32

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Level Test for their New Learn Books

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

33

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*IceBreaker-Activity

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201732

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

At the Travel Agent

차시

4

학습 목표

가족여행 만화로 배우는 상황 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

36

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

 

 

전개

*Unit1 Student book

Key Expressions: A: How do you spell your name? B: F-R-A-N-K J-O-N-E-S.

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

37

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Word book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

38

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student Book

Key Expressions: A: What grade are you in?

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

39

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit1 Workbook

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

310

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit2 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201733

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

At the Travel Agent

차시

4

학습 목표

가족여행 만화로 배우는 상황 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

313

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

Key Expressions: A: What’s your hobby? B: My hobby is playing video games.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

314

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit1,2 Word book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

315

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

316

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Grammar-Past simple

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

317

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Student book

Key Expressions: A: When do you get up?

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201734

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

At the Travel Agent

차시

4

학습 목표

가족여행 만화로 배우는 상황 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

320

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit5 Student book

Key Expressions: A: You don’t look well. B: I feel really sick. A: Why don’t you get some rest?

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

321

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit2.3.4 Workbook

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

322

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit6 Student book

Key Expressions: A: There’s a church.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

323

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Grammar-Past simple

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

324

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201735

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

At the Travel Agent

차시

4

학습 목표

가족여행 만화로 배우는 상황 영어를 통해 듣기 말하기 능력을 향상한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

327

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit8 Student book

Key Expressions: A: What did you do yesterday? B: We went to the museum.

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

328

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Words book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

329

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Student book Review

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

330

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

331

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Final Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

이전글 2017. 4월 지도 계획안
다음글 2월 지도계획