전주서곡초등학교 로고이미지

늘봄프로그램 지도안

RSS 페이스북 공유하기 트위터 공유하기 카카오톡 공유하기 카카오스토리 공유하기 네이버밴드 공유하기 프린트하기
2017. 8월 지도 계획안
분류
작성자 박은경 등록일 17.08.06 조회수 139

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201784

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 4

차시

1

학습 목표

Learn and practice the Long vowel o sound

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

5

Flash

Cards

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

822

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Unit3 Work book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

823

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Unit3 Student book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

824

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit3 Work book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

825

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit3 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201785

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Phonics 4

차시

1

학습 목표

Learn and practice the long vowel u sound.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

828

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Flash

Cards

전개

*Unit4 Student book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

829

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit4 Work book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

830

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Unit4 Student Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

831

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit4 Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

 

전개

*

30

Multi-

system

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201784

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Perfect Pictures

차시

2

학습 목표

그림을 그리는 활동이 아이들에게 즐거움을 주고, 창의성도 길러 준다는 것을 알 수 있다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

 

 

전개

*

 

 

정리

*

 

 

822

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Unit9. Work book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

823

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit9. Student book

Key Patterns: What a big spider! / It's a flower. / Are these three teeth?

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

824

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit9 Word test& Dictations

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

825

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit9 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201785

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

How to Draw a Fish

차시

2

학습 목표

여러 가지 모양을 이용하여 물고기와 같은 사물을 어떻게 그리는지 알 수 있다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

828

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit10 Student Book

Key Patterns: Can you draw a fish? / You will need paper. / Draw a triangle for the face

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

829

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit10. Work book

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

830

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit10 Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

831

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Unit10 Word test& Dictations

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201784

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

At the museum

차시

3

학습 목표

Be able to say how they feel about those places.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

 

 

전개

*

 

 

정리

*

 

 

822

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Work book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

823

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Student book

Grammar: Where/How 의문문+be동사의 과거형. Questions with where or how + the past tense of

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

824

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Word test and Dictations

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

825

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201785

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Not Scared

차시

3

학습 목표

Be able to talk about what they did in the past.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

828

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit8. Student book Grammar: What 의문문+불규칙 동사와 Yes/No 의문문. Questions with what + irregular verbs and yes/no questions with did

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

829

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit8. Work book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

830

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit8. Student book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

831

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Unit8. Word test and Dictations

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201784

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Tiger Safari

차시

4

학습 목표

Be able to say things they can’t do and the reasons.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

월 일

()요일

도입

*

 

 

전개

*

 

 

정리

*

 

 

822

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Work book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

823

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Student book

Grammar: Why not?+접속사 because+have to. Why not? + conjunction because + have to

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

824

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7 Word test and Dictations

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

825

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit7. Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201785

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

The Market

차시

4

학습 목표

Be able to say what they like.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

828

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Unit8. Student book

Key Expressions: A: What kind of vegetables do you like? B: I like tomatoes. A: What sport do you like the most?

 

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

 

 

829

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit8. Work book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

830

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit8. Student book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

831

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Unit8 Word test and Dictations

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

월 일

()요일

도입

*

5

Multi-

system

전개

*

30

Flash

Cards

정리

*

5

 

이전글 주산암산 9월 지도계획
다음글 바이올린 8월 지도계획