방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 1주 | 학년 | 1-2 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Phonics 4 | 차시 | 1 | 학습 목표 | 다양한 연습문제와 스토리, 게임을 통해 듣기, 읽기, 쓰기, 말하기 능력을 향상시킨다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 3일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Flash Cards | 전개 | *Unit1 Student book objectives: - Learn and practice the long vowel a sound. | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 4일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit1 Word book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 5일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Flash Cards | 전개 | *Unit1 Student book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 6일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1 Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end | 5 | | 7월 7일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit1 Student Book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 2주 | 학년 | 1-2 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Phonics 4 | 차시 | 1 | 학습 목표 | 다양한 연습문제와 스토리, 게임을 통해 듣기, 읽기, 쓰기, 말하기 능력을 향상시킨다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 10일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Flash Cards | 전개 | *Unit2 Student book objectives: - Learn and practice the long vowel i sound. | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 11일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit2 Word book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 12일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Flash Cards | 전개 | *Unit2 Student Book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 13일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2 Word Book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end | 5 | | 7월 14일 (금)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | | 전개 | *Unit2 Student Book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 3주 | 학년 | 1-2 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Phonics 4 | 차시 | 1 | 학습 목표 | 다양한 연습문제와 스토리, 게임을 통해 듣기, 읽기, 쓰기, 말하기 능력을 향상시킨다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 17일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Flash Cards | 전개 | *Unit3 Student Book objectives: - Learn and practice the short vowel o sound. | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end | 5 | | 7월 18일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit3 Word Book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 19일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Flash Cards | 전개 | *Unit3 Student Book | 30 | Multi- system | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 20일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3 Word Book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end | 5 | | 7월 21일 (금)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | | 전개 | *Unit3 Student Book | 30 | Multi- system | 정리 | *Greeting at the end *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 4주 | 학년 | 1-2 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Phonics 4 | 차시 | 1 | 학습 목표 | 다양한 연습문제와 스토리, 게임을 통해 듣기, 읽기, 쓰기, 말하기 능력을 향상시킨다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 24일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4 Student Book objectives: - Learn and practice the short vowel u sound. | 30 | Flash Cards | 정리 | *Greeting at the end | 5 | | 7월 25일 (화)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | | 전개 | *Unit4 Word book | 30 | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 26일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 27일 (목)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit4 Word book | 30 | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 28일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 1주 | 학년 | 2-3 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Do You Have Any Sisters? | 차시 | 2 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 3일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit1. Student book Key Expressions: A: Do you have any brothers? B: Yes, I have a brother. / No, I don’t. | | | 정리 | *Greeting at the end | | | 7월 4일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit1. Word book | 30 | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 5일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | 5 | | 7월 6일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit1 Word book& Word test | 30 | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 7일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 2주 | 학년 | 2-3 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | How's the Weather? | 차시 | 2 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 10일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit2 Student Book Key Expressions: A: How’s the weather? B: It’s sunny. | | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | | | 7월 11일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit2. Word book | 30 | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 12일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 13일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit2 Word book& Words test | 30 | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 14일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 3주 | 학년 | 2-3 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Your Umbrella Is Small | 차시 | 2 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 17일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit3 Student book Key Expressions: A: Is this your cap? B: No, it’s not my cap. My cap is red. | | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | | | 7월 18일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit3 Word book | 30 | | 정리 | *Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 19일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 20일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | | 전개 | *Unit3 Word book& Words Test | 30 | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 21일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 4주 | 학년 | 2-3 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Watch Out, Ducky Lucky! | 차시 | 2 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 24일 (월)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4 Student book Key Expressions: Watch out! / Look out! / Be careful! A car is coming. | 30 | Flash Cards | 정리 | *Greeting at the end | 5 | | 7월 25일 (화)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | | 전개 | *Unit4 Word book | 30 | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lesson | 5 | | 7월 26일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 27일 (목)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | | 전개 | *Unit4 Word book& Words Test | 30 | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lesson | 5 | | 7월 28일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4 Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 1주 | 학년 | 3-4 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Did You Play Basketball? | 차시 | 3 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 3일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit1. Student book Key Expressions: A: Did you play baseball yesterday? | | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | | | 7월 4일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 5일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 6일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Work book& Words Test | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 7일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 2주 | 학년 | 3-4 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Did You Play Basketball? | 차시 | 3 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 10일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit2. Student book Key Expressions: A: What did you do yesterday? B: I went to the park. | | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | | | 7월 11일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 12일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 13일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2. Word test and Workbook | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 14일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 3주 | 학년 | 3-4 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Did You Play Basketball? | 차시 | 3 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 17일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit3. Student book Key Expressions: A: Would you like some bread? B: Yes, please. / No, thanks. | | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | | | 7월 18일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Greeting at the end | 5 | | 7월 19일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Greeting at the end | 5 | | 7월 20일 (목)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3. Words test& Work book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 21일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 4주 | 학년 | 3-4 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Did You Play Basketball? | 차시 | 3 | 학습 목표 | 다양한 소재의 읽을거리로 독해력을 향상한다. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 24일 (월)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4. Student book Key Expressions: A: How does it taste? B: It tastes spicy. | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Greeting at the end | 5 | | 7월 25일 (화)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 26일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Greeting at the end | 5 | | 7월 27일 (목)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4. Work book& Word Test | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 28일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 1주 | 학년 | 5-6 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Welcome to India | 차시 | 4 | 학습 목표 | Be able to say famous places in different countries. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 3일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit1. Student book Key Expressions: A: What do you want to do in India? | | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | | | 7월 4일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 5일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 6일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit1,2 Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 7일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2. Student book Key Expressions: A: Is the Taj Mahal near here? | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 2주 | 학년 | 5-6 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Finding Your Way | 차시 | 4 | 학습 목표 | Be able to ask and answer the distance between two places | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 10일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit2. Student book | | | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | | | 7월 11일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit2. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 12일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3. Student book Key Expressions: A: Can you tell me about your country? B: No problem. It’s very famous for the pyramids | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 13일 (목)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3,4 Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 14일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit3. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 3주 | 학년 | 5-6 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | The Taj Mahal | 차시 | 4 | 학습 목표 | Be able to say famous places in different countries. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 17일 (월)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules *Homework Check | | | 전개 | *Unit4. Student book Key Expressions: A: Hello. May I speak to Susan? B: You have the wrong number. | | | 정리 | *Greeting at the end *Review today's lessen | | | 7월 18일 (화)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit 4,5 Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 19일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit4. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 20일 (목)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit 5. Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing -Greeting at the end *Review Today's lesson | 5 | | 7월 21일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit5. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
방과후학교 (원어민영어)부 교수․학습 지도안 월일 | 2017년 7월 4주 | 학년 | 5-6 | 장소 | 원어민영어 교실 | 강사 | 박은경/Jazz | 학습 주제 | Tiger Safari | 차시 | 4 | 학습 목표 | Be able to say things they can’t do and the reasons. | 월일 (요일) | 단계 | 교수․학습 활동 | 시간 (분) | 자료 및 유의점 | 7월 24일 (월)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Homework Check | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit6. Student book Key Expressions: A: What are you going to do this weekend? B: I am going to take a bus tour. | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Greeting at the end | 5 | | 7월 25일 (화)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit 5,6 Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 26일 (수)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit7. Student book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Greeting at the end | 5 | | 7월 27일 (목)요일 | 도입 | *Explain our classroom rules *Greetings | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit 7,8 Word book | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up | 5 | | 7월 28일 (금)요일 | 도입 | *Greetings & Explain our classroom rules | 5 | Multi- system | 전개 | *Unit8. Student book Key Expressions: A: What kind of vegetables do you like? | 30 | Flash Cards | 정리 | *Closing - Wrap up *Assign homework to students | 5 | |
|