전주서곡초등학교 로고이미지

늘봄프로그램 지도안

RSS 페이스북 공유하기 트위터 공유하기 카카오톡 공유하기 카카오스토리 공유하기 네이버밴드 공유하기 프린트하기
2017. 2월 지도 계획안
분류
작성자 박은경 등록일 17.01.20 조회수 164

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201621

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Dog, Timmy

차시

1

학습 목표

High Frequency Words and Expression: 기초적인 어휘와 기본 회화 표현을 학습 한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

21

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Title: Sit Down, Timmy!

Key Expression: Imperatives

*Chapter 1-Student Book& Story Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

22

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Title: Sit Down, Timmy!

*Chapter 1-Story Book& Words Review

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

23

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Flash

Cards

전개

*Title: Sit Down, Timmy!

*Chapter 1-Student Book& Story Book

30

Multi-

system

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

26

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Sit Down, Timmy!

*Chapter 1-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Greeting at the end

5

 

27

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Chapter 1-Story Book& Work Book

30

Multi-

system

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201622

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Dog, Timmy

차시

1

학습 목표

High Frequency Words and Expression: 기초적인 어휘와 기본 회화 표현을 학습 한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

28

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Timmy's New Friend

Key Expression: Five Sense(hear/smell/taste/see/touch)

*Chapter 2-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

29

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Title: Timmy's New Friend

*Chapter 2-Story Book& Words Review

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

210

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Timmy's New Friend

*Chapter 2-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

213

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

Title: Timmy's New Friend

*Chapter 2-Student Book& Story Book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

214

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Chapter 2-Story Book& Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201623

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Dog, Timmy

차시

1

학습 목표

High Frequency Words and Expression: 기초적인 어휘와 기본 회화 표현을 학습 한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

215

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Timmy and Mimi

Key Expression: Negative sentences

*Chapter 3-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

216

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Title: Timmy and Mimi

*Chapter 3-Story Book& Words Review

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

217

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Timmy and Mimi

*Chapter 3-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

220

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Title: Timmy and Mimi

*Chapter 3-Student Book& Story Book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

221

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Chapter 3-Story Book& Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201624

학년

1-2

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

My Dog, Timmy

차시

1

학습 목표

High Frequency Words and Expression: 기초적인 어휘와 기본 회화 표현을 학습 한다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

222

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Let's go to the park.

Key Expression: Let's (go to the park.)

*Chapter 4-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

223

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Title: Let's go to the park.

*Chapter 4-Story Book& Words Review

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

224

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Let's go to the park.

*Chapter 4-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

227

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Title: Let's go to the park.

*Chapter 4-Student Book& Story Book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

228

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Chapter 4-Story Book& Work Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201621

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Tommy's New Alien Friend

차시

2

학습 목표

Literacy 학습이 시작되는 단계로 쉽고 흥미로운 스토리를 통해 영어와 친숙해진다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

21

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Title: Tommy's New Alien Friend

Key Expression: Introduction and Greeting

*Chapter 1-Student Book& Story Book

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

22

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

 

전개

*Title: Tommy's New Alien Friend

*Chapter 1-Story Book& Words Review

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

23

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Tommy's New Alien Friend

*Chapter 1-Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

26

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Title: Tommy's New Alien Friend

*Chapter1- Student Book & Story book

30

 

정리

*Closing -Greeting at the end

*Review Today's lesson

5

 

27

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Chapter 1 -Story Book Reading

*Work book Writing -Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing -Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201622

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Tommy's New Alien Friend

차시

2

학습 목표

Literacy 학습이 시작되는 단계로 쉽고 흥미로운 스토리를 통해 영어와 친숙해진다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

28

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Tommy's New Classroom

Key Expression: Singular nouns-What is this/that?

*Chapter2- Student Book &Story book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

29

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Chapter2- Reading Book

*Listening and Writing

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lesson

5

 

210

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Tommy's New Classroom

*Chapter2- Student Book &Story book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

213

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Title: Tommy's New Classroom

*Chapter2- Student Book &Story book

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lesson

5

 

214

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201623

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Tommy's New Alien Friend

차시

2

학습 목표

Literacy 학습이 시작되는 단계로 쉽고 흥미로운 스토리를 통해 영어와 친숙해진다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

215

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Tosc's World

Key Expression: Plural nouns-What are these/those?

*Chapter3- Student Book &Story book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

216

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Chapter3-Reading Book

*Listening and Writing

30

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

5

 

217

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: Tosc's World

*Chapter3- Student Book &Story book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

220

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

 

전개

*Title: Tosc's World

*Chapter3- Student Book &Story book

30

 

정리

*Greeting at the end

5

 

221

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201624

학년

2-3

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

Tommy's New Alien Friend

차시

2

학습 목표

Literacy 학습이 시작되는 단계로 쉽고 흥미로운 스토리를 통해 영어와 친숙해진다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

222

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Tosc's Spaceship

Key Expression: Shapes and colors

*Chapter4- Student Book &Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

223

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Chapter4 -Reading Book

*Listening and Writing

30

 

정리

*Closing - Wrap up

5

 

224

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Tosc's Spaceship

*Chapter4- Student Book &Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

*Assign homework to students

5

 

227

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

 

전개

*Title: Tosc's Spaceship

*Chapter4- Student Book &Story Book

30

 

정리

*Greeting at the end

5

 

228

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201621

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Trip To the Farm

차시

3

학습 목표

말하기 중심의 영어 학습으로 표현 능력을 향상시킨다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

21

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Title: Get up, Everybody! Time: What time is it? / It's time to ____________.(go to school, etc)

*Chapter 1-Student Book& Story Book

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

22

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Chapter1 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

23

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Get up, Everybody!

*Chapter1- Student Book &Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

26

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: Get up, Everybody!

*Chapter 1-Story Book & Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

27

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201622

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Trip To the Farm

차시

3

학습 목표

말하기 중심의 영어 학습으로 표현 능력을 향상시킨다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

28

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Let's Go to the Farm! Chores on a Farm/What can I do to help?, Dig the holes please.

*Chapter 2 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

29

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Chapter2 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

210

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Let's Go to the Farm!

*Chapter 2 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

213

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: Let's Go to the Farm!

*Chapter 2 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

214

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201623

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Trip To the Farm

차시

3

학습 목표

말하기 중심의 영어 학습으로 표현 능력을 향상시킨다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

215

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Farm Animals Talking about favorite animals.

*Chapter 3 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

216

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Chapter3 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

217

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Farm Animals

*Chapter 3 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

220

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: Farm Animals

*Chapter 3 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

221

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201624

학년

3-4

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Trip To the Farm

차시

3

학습 목표

말하기 중심의 영어 학습으로 표현 능력을 향상시킨다.

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

222

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Playing on a Seesaw

Appearances and measuring:

*Chapter 4 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

223

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Chapter4 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

224

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Playing on a Seesaw

*Chapter 4 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

227

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Playing on a Seesaw

*Chapter 4 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

228

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Work Book Writing and Words Test

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201621

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Party for KiKi

차시

4

학습 목표

현 교과과정과 연계된 다양한 읽기 학습으로 배경지식을 확장한다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

21

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

 

 

전개

*Title: A Peaceful Afternoon

I/You/We/They like watermelon.

*Chapter 1-Student Book& Story Book

 

 

정리

*Greeting at the end

*Review today's lessen

 

 

22

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Chapter1 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

23

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: A Peaceful Afternoon

*Chapter 1 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

26

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: A Peaceful Afternoon

*Chapter 1 Story Book and Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

27

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar-Past Simple: Regular Verbs

*Weekly Test-Words review

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201622

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Party for KiKi

차시

4

학습 목표

현 교과과정과 연계된 다양한 읽기 학습으로 배경지식을 확장한다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

28

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Thank You, Kiki

I/You/We/They don't like spinach.

*Chapter 2 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

29

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Chapter2 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

210

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Thank You, Kiki

*Chapter 2 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

213

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: Thank You, Kiki

*Chapter 2 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

214

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar- Past Simple: irregular Verbs and Be

*Weekly Test-Words review

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201623

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Party for KiKi

차시

4

학습 목표

현 교과과정과 연계된 다양한 읽기 학습으로 배경지식을 확장한다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

215

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Kiki's Party

Practice How to use too or either in a sentence

*Chapter 3 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

216

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Chapter3 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

217

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Kiki's Party

*Chapter 3 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

220

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Title: Kiki's Party

*Chapter 3 Student Book& Story Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

221

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar- Helping Verbs

*Weekly Test-Words review

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

방과후학교 (원어민영어)부 교수학습 지도안

월일

201624

학년

5-6

장소

원어민영어 교실

강사

박은경/Jazz

학습 주제

A Party for KiKi

차시

4

학습 목표

현 교과과정과 연계된 다양한 읽기 학습으로 배경지식을 확장한다

월일

(요일)

단계

교수학습 활동

시간

()

자료 및

유의점

222

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

*Homework Check

5

Multi-

system

전개

*Title: Kevin's Birthday

Ask special day with "When"

*Chapter 4 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Greeting at the end

5

 

223

()요일

도입

*Explain our classroom rules

*Greetings

5

Multi-

system

전개

*Chapter4 -Reading Book

*Listening and Writing

30

Flash

Cards

정리

*Greeting at the end

5

 

224

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Kevin's Birthday

*Chapter 4 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

227

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Title: Kevin's Birthday

*Chapter 4 Story Book& Student Book

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

5

 

228

()요일

도입

*Greetings & Explain our classroom rules

5

Multi-

system

전개

*Grammar-Adjectives

*Weekly Test-Words review

30

Flash

Cards

정리

*Closing - Wrap up

*Assign homework to students

5

 

이전글 1월 지도계획
다음글 2월지도계획안